Faculty Senate

Charge: The Faculty Senate shall function as the official coordinating body of faculty views relating to the academic activities of the institution and shall provide policy advisement for the administration on all matters pertaining to the welfare, conduct, and involvement of the faculty. The charter and by-laws of the Faculty Senate are located in Appendix B of the Faculty Handbook.

Membership & Reporting: Members are elected from and by faculty. Department Chairs are ineligible to serve.

Additional archived minutes may be found on the Faculty Senate website.

Committee Members

James Slaydon, President

Arts and Sciences
Valentin Andreev (At-large) FALL 2018-SUM 2020
Jennifer Daniel (At-large) FALL 2018-SUM 2020
Kami Makki (At-large) FALL 2018-SUM 2020
Tom Sowers (At-large) FALL 2018-SUM 2020
Sanaz Alasti (At-large) FALL 2017-SUM 2019
Garrick Harden (At-large) FALL 2017-SUM 2019
Joseph Kruger (Earth & Space Sciences) FALL 2018-SUM 2020
Gwinyai Muzorewa (History) FALL 2018-SUM 2020
J. P. Nelson (Political Science) FALL 2018-SUM 2020
Cengiz Sen (Physics) FALL 2018-SUM 2020
Robert Vallin (Math) FALL 2018-SUM 2020
Sujing Wang (Computer Science) FALL 2018-SUM 2020
Brian Williams (Political Science) FALL 2018-SUM 2020
Jing Zhang (Computer Science) FALL 2018-SUM 2020
Lisa Donnelly (Nursing) FALL 2017-SUM 2019
Pat Heinzelman (English & Modern Languages) FALL 2017-SUM 2019
Gretchen Johnson (English & Modern Languages) FALL 2017-SUM 2019
Stacey Knight (Nursing) FALL 2017-SUM 2019
Cheng-Hsien Lin (Soc., Swk, CJ) FALL 2017-SUM 2019
Ted Mahavier (Math) FALL 2017-SUM 2019
Martha Rinker (Psychology) FALL 2017-SUM 2019
Ozge Gunaydin-Sen (Chemistry & Biochemistry) FALL 2016-SUM 2018
Randall Terry (Biology) FALL 2016-SUM 2018

Business
Kaushik Ghosh (At-large) FALL 2018-SUM 2020
Tim McCoy (Accounting) FALL 2018-SUM 2020
Purnendu Mandal (Information Systems) FALL 2017-SUM 2019
Karyn Neuhauser (Economics & Finance) FALL 2017-SUM 2019
James Slaydon (At-large) FALL 2018-SUM 2020

Education
Kay Shelton (At-large) FALL 2018-SUM 2020
Connie Ruiz (At-large) FALL 2017-SUM 2019
Donna Azodi (Education Leadership) FALL 2018-SUM 2020
Kim McGough (Counseling) FALL 2018-SUM 2020
Johnny O'Connor (Education Leadership) FALL 2018-SUM 2020
Christina Rios (Teacher Education) FALL 2018-SUM 2020
Janice Kimmons (Family & Consumer Sciences) FALL 2017-SUM 2019
Israel Msengi (Health & Kinesiology) FALL 2017-SUM 2019
Dorothy Sisk (Teacher Education) FALL 2017-SUM 2019
Wendy Greenidge (Counseling) FALL 2018-SUM 2020

Engineering
Berna Tokgoz (At-large) FALL 2018-SUM 2020
Xuejun Fan (Mechanical) FALL 2018-SUM 2020
Mien Jao (Civil) FALL 2018-SUM 2020
James Curry (Industrial) FALL 2017-SUM 2019
John Gossage (Chemical) FALL 2017-SUM 2019
Gleb Tcheslavski (Electrical) FALL 2017-SUM 2019

Fine Arts and Communication
Nandu Radhakrishnan (At-large) FALL 2017-SUM 2019
Jack Clark (Music) FALL 2018-SUM 2020
Ashley Dockens (Speech & Hearing Sciences) FALL 2018-SUM 2020
Paul Hemenway (Communication & Media) FALL 2018-SUM 2020
Chong Min Lee (Deaf Studies & Deaf Education) FALL 2018-SUM 2020
Cherie Acosta (Theatre & Dance) FALL 2017-SUM 2019
Sherry Freyermuth (Art) FALL 2017-SUM 2019

Library
Scott Crawford FALL 2018-SUM 2020
Michael Saar                                                                FALL 2017-SUM 2019

College Readiness
Melissa Riley                                                                FALL 2017-SUM 2019

Lamar State College Port Arthur
Mavis Triebel